Gençlere 12 Tavsiye (2.Kısım)


 

 

7-)Prensipli olmak.Disiplinli çalışmak.Televizyonlarda bakıyoruz,üniversite imtihanında muvaffak olanları çoğu biz oyunumuzu bırakmadık diyorlar,ama her şeyin bir vakti var.Biz de saatince program üzere yaptık onun için muvaffak olduk.Hem oynadık,hem çalıştık,hem yedik,hem yedik.Demek ki program.Prensipli, programlı çalışmak.

8-)İyi arkadaşlar seç.Kahveneden,meyhaneden,kumarhaneden uzak dur.Bunlar melanet yuvalarıdır,meskenet yuvalarıdır,sefalet yuvalarıdır.Bunlar şeytanın mekanlarıdır,bunlardan uzak dur.İyi arkadaş...Kişi refiki ile hem kemal bulur hem zeval bulur.Dört ana büyük düşmanımızdan biri de kötü arkadaştır.Nefs,şeytan,kötü arkadaş,dünya tutkuları,dünyaya tapmak.Bu da büyük düşman.Erkek çocuklar evlenme çağına gelmeden ve ev geçindirecek kazanç sahibi olmadan kız arkadaş edinmemeli.Kızlar da ev kurma sorumluluğu taşıyacak çağa gelmeden erkek arkadaştan uzak durmalı.İslam’da kadın ve erkek arkadaşlık diye bir şey yok.Nişan da hiçbir şey etmiyor.İslam’da nikah vardır.Nikah! Meşru bir yaşam istiyorsak nikah üzere olacağız.Arkadaştı,bilmem neydi bunlar şeytan tuzakları.Çünkü Allah (cc) bütün yasakları yapma diyor,zinaya gelince yanaşma diyor.İşte o yanaşmaktır.ÖZellikle eğitim sırasında kız erkekli arkadaş edinmemeli.Edinenler İstanbul’dan Ankara’ya gitmek isteyip de Edirne otobüsüne binen kimseye benzer.Yanlış istikamete gider.Kız veya erkek arkadaşının istediğini yapmaya çalışır.Başarılı prensipler unutulur.İmam-ı Azam Efendimizin (ks) ilk sorduğu sual;evlenmek mi istersin okumak mı istersin?bunun ikisi birden olmaz.Okumak istiyorsan evlenmeyi aklından çıkar,tahsilini tamamla ondan sonra.

9-) En önemli sermayen vaktindir.Televizyon,bilgisayar oyunları ve kaldırımlara vaktini çaldırma.Vakit nakittir demişler.’Saat-i vahidedir ömrü cihan saati taat ile geçirin heman.’ buyurulmuş.Beş vakit namazını da eda eder,haram helali de gözlersek çoluk çocuk rızkı için tahsil için sarf ettiğimiz bütün vakitler ibadet olur.Ama itaat ilk önce Allah’a (cc) ;atiullah.

10-)Unutma sen en büyük dostun da en büyük düşmanın da kendinsin.Eller seni bir kere kandırır ama kendin her gün kendini kandırabilirsin.Her gün kahveneye ve vakit öldürme yerlerine gidenlerin düşmana ihtiyacı yoktur.

11-)Kendini büyük bir ideale ada.Öldükten sonra düşmana servet bırakmak hayatta iken dostlara dilenmekten iyidir.Büyüklerimiz diyor ki : ‘Elin ile yapmış olduğun bütün salih ameller önünde gider ahirette.Ben öldükten sonra şunu da yapın şunu da yapındemek arkadan gelen ışığa benzer.Arkadan gelen mi hoş öden giden mi?Tabi önden giden.’Emanet elimizde iken ,her türlü imkan mevcut iken ne yapacağımızı bileceğiz,önümüzdeki ışığı çoğaltacağız.

12-)İyilik yapmak insanı mutlu eder.Bencillik insanı dostsuz bırakır.İnsanları sev ve onlara iyilik yapmaktan zevk almaya çalış.Biz beşeri şaşarız,hepimizin haddi aşkın noksanlıkları vardır.Birbirimizi noksanlığımızla seveceğiz,kucaklayacağız.Bu sevgi noksanlarımızı tamama ulaştırır.Ama ona arka dönmek bu noksanlıkların çoğalmasına neden olur.Bu nedenle büyüklerimiz ‘Kusursuz dost arayan dostsuz kalır’ demiştir.

Bu prensipler öğrencinin başucuna asılmalı ve daha da önemlisi ona benimsetilmeli.Öğrenciye mutlaka idealler verilmeli.Onu karakterli,ahlaklı,kişilikli bir şekilde yetiştirmek için sabırla çalışmalı. İdeali ve hedefleri olan öğrenci çalışır ve başarılı olur. Veliler ve öğretmenler çocuklarımızı idealist bir şekilde yetiştirmek için bir ömür çalışmalı. Unutmamak gerekir ki eğitim uzun soluklu bir koşudur.Kainatın Efendisi ‘Beşikten mezara kadar ilim öğrenin’ buyurmuş. Bizim Bursa’da imam hatip mezunları gelirdi.’Hocam işte biz mezun olduk, diploma elhamdülillah’ derlerdi. Ben onlara şöyle derdim; ‘yavrum tabi diploma aldınız. Allah mübarek etsin ama bu diplomayı size hoca oldunuz diye vermediler. Hoca olursunuz diye verdiler.’ Öyleyse Beşikten mezara kadar araştırmacı olacaksınız. Okuyan bir insan olacaksınız. Her gün kendinizi biraz tazeleyecek daha verimli kılacaksınız ilahi emirler buna natıktır.Mevlâyı Müteal; ilmi-i nafi ,amel-i salih ,ihlas ve vera nimetleri ile milletimizi ziynetlendirsin. Polisiye tedbirlerle hiçbir şey düzelmez. Bir kötü adamın başına iki polis bir bekçi dikseniz kaş ile göz arasında o kötü adam o fiilini icra eder. Hadi bakalım hangi polis korudu Amerika’yı altüst oldu. Öyle ise ne ile Allah sevgisi Allah saygısı doldurmakla. Toprağın üstü olduğu gibi altının da varlığını duyurmakla.’Femeyya’mel misgale zerratib hayrah yerah,ve meyya’mel misgale zerratin şerray yerah’.Zerre miktarı hayır orada mükafat görecek.Allah katında hiçbir şey zayi olmaz Kiramen katibim meleklerimizle teyp gibi bizim bütün yaşantımızı kayda alırlar. Zerre miktarı şer de böyledir.Tövbe edilmedikten sonra kul hakkına müteallik ise gidip helalleşmedikten sonra behemal cezasını görür.

 
Yukarı Çık