Gençlere 12 Tavsiye (1.Kısım)


Çınar dergimizin hazırladığı belgesel filminin sonunu ikmal etmeye çalışıyoruz.Cenab-ı Hakk hayırlı,güzel,istifadeli kılsın inşallah.Geleceğe emin gözlerle bakabilmek için hazırdakini güzel yetiştirmek lazım.Büyüklerimiz keramat-ı kevniye zamanı geçti şimdi keramat-ı ilmiye zamanıdır diyor.Cenab-ı Halıkı Zülcelal Kur’an-ı Kerim de bilenlere bakın nasıl paye veriyor.’Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu ?’ şu ifadeye bakın! İnsanı nasıl tatmin ediyor.Hangi topluluk,hangi varlık Ulema’yı böyle tasvip edebilsin.Kainatın Efendisi de (sav) ‘Alimler benim varislerimdir’ buyuruyor.Öyleyse; oku,oku,oku. Bundan başka diyeceğimiz bir şey yoktur.Oku ama Allah’ın adıyla oku.

Malumu aliniz kainatın Efendisi:’Ya Rabbi beni sana yaklaştıracak ilmi senden diliyorum,beni senden uzaklaştıracak ilimden de sana sığınıyorum.’ buyurmuş.İlm-i nafi,Amel-i Salih,ihlas ve vera insanı kurtarır.Bu nedenle bugünkü gençliğe Allah (cc) ‘ın adıyla oku tavsiyesinde bulunuyor.Yine bugünün gençlerine memur olmak yok,amir olmak var diyoruz. Amir olursak etrafımıza daha faydalı oluruz.Böyle olmanın bazı büyük prensipleri var.Ben bu yazıyı onlarla devam ettirmek istiyorum.Bu  prensip başarılı olmanın sırlarını ihtiva ediyor.

1-) Büyük adam olmayı iste ve büyük hedefler seç.Hedefi olmayan yelkenliye hiçbir rüzgar yardım edemez.Hazreti Allah (cc) bizleri yeryüzüne halife olarak göndermiş,bunun bilinci içinde hilafet makamına kadar ilerlemeyi kendine şiar edin.

2-)Kendine güven ve başarılı olacağına inan.Bütün büyük adamların sahip olduğu yeteneklerin hepsine sahipsin.Onların sahip olduğu beyin,el,ayak,yürek,göz,kulak gibi donanımlara sen de sahipsin.Hiç kimseden bir eksiğin yoktur.Allah Teala bizi böyle dört başı mamur halketmiş.Her şeye sahip...Ve yeryüzündeki insanların mafevki olmamız için de bir de imanımız var.Öyleyse yeryüzünde en üstün olanlar Müslümanlardır.Her şey İslam’a muhtaçtır,İslam hiçbir şeye muhtaç değildir.Her yeni,her güzel bizden meydana gelmeli,bidayette olduğu gibi.Yüzlerce yeni buluş İslam’ın yeryüzüne hediyesidir.

3-)Başaracağım de.Başaramayacağım diyenin başardığı görülmemiştir.Başarırım,yaparım.Tereddüde mahal yoktur.Yapılanlar gözümüzün önünde.Öyleyse biz de yaparız.Yenilerde ne güzel,Türk beyin cerrahı dünya birincisi olmuş,gazetelerden okuyoruz.

4-)Mazeretlerini yok et.Hiçbir mazeret yapılmayan işin yerini tutmaz.Şundan bundan geri durup,daima gayene koş,gayeni ikmal etmeye çalış.

5-)Sakın unutma.Bilgi güçtür.Diploma güçtür.Mevki,makam ve şöhret güçtür.Ayaklar altında,yoksulluk sınırında yaşamak,ezilmek ve horlanmak istemiyorsan güçlü olmak zorundasın.

6-)Evet,çalışmak en büyük erdemdir.Havadan para kazananlar azdır.Böyleleri er geç rezil olur,ama dünyada ama ahirette.Haramın binası olmaz.Mukaddes olan alın teridir.’Çalış kazan’dır,kazı kazan değil.Cenab-ı Hak (cc) yönümüzü çalış kazana döndürsün.Millet olarak bizi kumarbazlıktan vazgeçirsin.Milli piyango imiş,loto imiş,toto imiş,böyle kepazeliklerden bizleri temizlesin.Bunlar bizim iktisaden çöküntümüze neden olan işlerdir.Fındıkçılık sefil oldu.Düne kadar buğday satarken buğday almaya kalkıyoruz,et ithal ediyoruz.Bizim topraklarımız 250 milyon insana yeter.Sadece Rabbül Alemin rızasına uygun bir dönüş,hayırlı bir çaba nasip etsin.Atiullah ve Atiurresul.İlk önce kendi itaatimizi yaptırsın,ondan sonra da çalış emrine kulak verdirsin.Alın teri mukaddestir,nasırlı el öpülür.Çalışmayan bir adamı görsen selam bile verilmez.Şiarımız çalışmak olmalı,milletçe,devletçe yükselmek olmalı,kapasitemizi arttırmak olmalı.Bidayette ecdadımızda olduğu gibi.Örnekleri var.Bir örneği zamanı saadetten arayacağız,batıdan değil.Sahabe devrinden arayacağız,Osmanlı devrinden arayacağız.Bak,biçareliğe kaç tane çare bulacaksın.Bize bizden fayda gelir.Dünya insanları ile siyaset yapılır.

Çınardan Damlalar Hasan Burkay Hüdaverdi Hz.

 
Yukarı Çık